Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
12.01.2010 16:53 - Обръщение към комисията по околна среда и към комисията по земеделие в НС
Автор: zachistihrani Категория: Политика   
Прочетен: 1725 Коментари: 0 Гласове:
2



Обръщение към членовете на Комисията по Околна среда и води и Комисията по Земеделие и гори от Българска Асоциация Биопродукти     Какво се получава когато учените започнат да създават растения, животни и микроорганизми, като манипулират гените им, по начин по който това не може да стане в природата? Получават се генно-модифицирани организми (ГМО). Те могат да се смесят в природата непредсказуемо и безконтролно.

България е една от 100-те страни, подписали и ратифицирали протокола от Картахена за биосигурността. Този протокол задължава Правителствата да се консултират с обществеността преди да вземат решения свързани с ГМО. Те трябва да осигурят информация и да публикуват взетите решения.

В Европейския Съюз има само един ГМО разрешен за култивация MON 810 (царевица на агротех гиганта Монсанто). Тя обаче е забранена във Франция, Германия, Австрия, Унгария, Люксембург и Гърция.
От 2005 година до сега площите в ГМО култури в ЕС са намалели с 35%.
В момента в целия ЕС площите заети с ГМО култури са само 107’719 ha, като 74% от тези площи са в една единствена държава - Испания. Друга европейска държава, традиционно насторена „за” ГМО е Румъния. Официалната статистика показва, че площите засети с царевичния хибрид MON810 в Румъния са намалели с повече от 50%

(през 2008: 6130,44 ha, през 2009: 3093,51 ha).

Норвегия, Исландия, Швейцария, Хърватска, Сърбия, Македония, Турция - все страни, не членки на ЕС забраняват отглеждането на ГМО култури на своя територия.

Интересно защо?

Защото основния пазар на техните земеделски продукти са богатите страни от Западна Европа, а там потребителите отказват да купуват храни, произведени от ГМО.
Какво цели българското правителство с инициативата за поправка в закона за ГМО?
Къде ще продават ГМО царевицата си фермерите, членове на АЗПБ, които отидоха чак в Брюксел да искат разрешение да отглеждат ГМО и лобират активно и пред нашето Министерство на земеделието?

Кой ще предпази от генно замърсяване нивите на всички сертифицирани биологични земеделски производители в България, които вече имат добри пазари в ЕС, Япония и САЩ?

Какво ще се случи, ако Българския Парламент, няколко дни преди Коледа легализира внедряването на ГМО в България, без да се замисля за последствията?

* Ще бъдат застрашени от замърсяване традиционните култури като тютюн, грозде, рози, памук, пшеница, зеленчуци и плодове.
* Ще бъдат застрашени и възможностите за износ в ЕС на тези български продукти. Какво ядем ние, българите отдавна на никой не му пука.

Парламентаристите и фермерите шушукат, че това става под натиска на големите компании, търгуващи с ГМО.

Госпожи и господа Парламентаристи,

Българската природа е прекрасна, традиционните ни сортове и храни са вкусни, малките ни земеделски стопанства са уникални, с голям потенциал за селски туризъм (не напразно се оплакваме от „изкуствените” домати, внасяни от чужбина).

Нека и ние бъдем мъдри като нашите побратими европейците и да следваме превантивния принцип, нека не излагаме страната си на генетичен експеримент, който може да нанесе непоправими щети на бъдещите поколения.

Нека първо попитаме гражданите и тогава да решим дали да се подложат на риск от безвъзвратно генно замърсяване българските култури.

Не се поддавайте на натиска на богатите международни компании!

Страната ни е твърде малка за експерименти!

След като най-богатите и най-умните европейски държави са забранили отглеждането на ГМО, защо не и България?

 


Тагове:   ОКОЛНА,


Гласувай:
2



Няма коментари
Вашето мнение
За да оставите коментар, моля влезте с вашето потребителско име и парола.
Търсене

За този блог
Автор: zachistihrani
Категория: Политика
Прочетен: 130909
Постинги: 48
Коментари: 37
Гласове: 60
Архив
Календар
«  Април, 2024  
ПВСЧПСН
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930